Barcelona – živé město plné barev

Žádné evropské město mě neuchvátilo tolik, jako Barcelona. Ale to už jsem předběhl; takže pěkně popořádku.

V lednu 2011 se mi podařila výhodná koupě u jedné nízkonákladové letecké společnosti. Dvě zpáteční letenky do Barcelony za 1600,-Kč. V práci jsem si vzal volno, sbalil nejnutnější věci, sbalil přítelkyni a vyrazili jsme. Ubytování nám poskytla kamarádka, která bydlela v Castelldefels - příjemném tichém předměstí Barcelony, kam ještě jezdí vlak v rámci městské hromadné dopravy. V případě, že byste se do Barcelony chtěli vydat, doporučoval bych pro ubytování právě toto městečko. Noc v hotelu se zde dá sehnat už od 30€. Navíc jsou tu krásné nekonečné písečné pláže a na pobřeží krásné hory, náležící národnímu parku Garraf. Právě zde, v okolí Castelldefels jsme strávili první aklimatizační den. Navzdory tomu, že byl začátek ledna, tu vládly příjemné teploty kolem 15 °C, svítilo slunce a díky stále zeleným všudypřítomným palmám nic nenasvědčovalo tomu, že je zima.

Druhý den vyrážíme do města. Tady bych zmínil způsob přepravy po městě. Za 10€ se dá koupit karta na deset jízd. Jízda začíná vstupem přes turniket a může trvat až tři hodiny. Je jedno, zda jedete vlakem, metrem či autobusem. Nejpohodlnější je kombinace vlaku a metra. Dopravní prostředky i stanice jsou tu čisté a bez odpadků. Při cestování hromadnou dopravou potkáte plno umělců, kteří zpívají, tančí nebo předvádí pantomimu. Cesta tak uteče rychle a příjemně.

Asi největším lákadlem Barcelony jsou výtvory slavného architekta Antonia Gaudího. Jeho tvorba číhá takřka na každém rohu. K jeho nejznámější stavbě patří bezesporu La Sagrada Familia – obrovská mohutná katedrála, která svoji výškou dominuje celému městu. Jedinečnost této stavby netkví pouze v absolutně „jiném“ vzhledu, ale i v tom, že stavba začala už roku 1882 a dodnes stále není dokončena. Jedná se o velmi složitou a nákladnou stavbu, která je navíc financována pouze z dobrovolných příspěvků; podle posledních odhadů by měla být hotova do 20ti let. Na vstup dovnitř se tradičně (i v lednu mimo sezónu) čeká minimálně dvě hodiny.

Pokud Vás Gaudího tvorba zaujme, navštivte park Güel na severu města. Nachází se zde jedna z nejdelších laviček na světě, vykládaná střepy z dlaždic, uměle vytvořené skály a mnoho dalších výtvorů. Je zde perfektní místo k odpočinku, výhled na celé město, od metra Vás sem vyvezou pojízdné schody a za vstup se nic neplatí. Pokud se vám už setmí, vydejte se na Plaza d´Espanya, kde se každý páteční a sobotní večer (v sezóně pak od čtvrtka do neděle) celé blízké okolí promění ve hru světel a barev, z chodníků a rybníčků začne tryskat voda a kolem velké fontány se shromáždí stovky lidí. Po půlhodinách je zde k vidění audiovizuální show – fontána se před Vámi za doprovodu hudby roztančí do pestrých barev a tvarů. Přijďte včas, najděte si poblíž místo k sezení a zaručuji, že zde vydržíte celý jeden večer

Třetí den byla na programu návštěva impozantního náměstí Plaza de Catalunya, odkud se vydejte po slavné třídě La Rambla. V této, starými platany lemované, ulici potkáte mnoho pouličních umělců, stánky se suvenýry a velký španělský trh s masem, ovocem a zeleninou. Po levé straně můžete odbočit do Gotické čtvrti, která se jen hemží starými budovami a kostely, pokud dojdete až k pobřeží, bude tam na Vás čekat socha Kryštofa Kolumba. Z přístavu pak můžete lanovkou vyjet na na horu Montjuic. Z hory se naskýtají opět nádherné výhledy na město i moře. Odtud je krásná procházka parkem až k olympijskému areálu, kde se v roce 1992 zahajovala olympiáda. Pokud máte sportovního ducha, můžete zde navštívit i slavný Fotbalový stadion.

Tři dny strávené v Barceloně byly nabité zážitky, a kdybychom neměli zpáteční letenky, určitě bychom zde zůstali ještě týden. Lidé jsou tu veselí a příjemní. Město je to barevné a plné skvěle udržovaných parků. Ceny tu nejsou přemrštěné a na místních trzích koupíte dostatek kvalitního jídla za dobré ceny. Navštivte Barcelonu a bude se chtít stále vracet.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

five × 5 =