Paříž – Sacré-Coeur

Paříž je nádherné město. Ještě předtím, než jsem se na návštěvu tohoto místa vydala, jsem si přečetla snad desítku turistických průvodců, ale takové množství zajímavých míst nestihnete v žádném případě projít za 5 dnů. Chtěla jsem si vychutnat samotnou atmosféru tohoto velkoměsta, a proto jsem volila raději návštěvu méně zajímavých míst, avšak s dostatkem času pro pozorování obyčejného života Pařížanů.

Z celé Paříže jsem se nejvíce těšila na návštěvu baziliky Sacré-Cœur a mé očekávání v žádném případě nezklamala. Bazilika Sacré-Coeur je římsko katolický kostel, který se nachází na vrcholku Montmartre. Podle tohoto vrcholku se také jmenuje celá část města, kde se už v historii nejvíce pohybovali umělci všech odvětví. Celá bazilika byla postavena na nejvyšším bodu Paříže – kopci Montmartre, který je nádherně vidět nejen z Eiffelovy věže, ale také z širokého okolí. Bazilika Sacré-Cœur je spojením dvou architektonických slohů – byzantského a románského. Tyto dva slohy smíchali a celou baziliku navrhli architekti Paul Abadie a Paul Magne. Jednotlivé kopule v každém evokují orientální svět a možná i proto je tato stavba tak hojně navštěvovaným místem.

Základní kámen baziliky byl položen 16. června 1875, ale celá výstavba pokračovala až do roku 1919. V současné době je od baziliky Sacré-Cœur nádherný výhled na celou Paříž. Mně osobně se tento výhled líbil mnohem víc než z Eiffelovy věže. Na širokých schodech jsem seděla několik desítek minut a vstřebávala atmosféru tohoto zajímavého místa. Ke krásnému výhledu a příjemné atmosféře přispíval místní umělec, který zde hrál na kytaru a umocňoval tvrzení o Montmartru, že je místem nevšedních a zajímavých umělců. Málokdo možná ví, že ve čtyřhranné zvonici, která je 84 metrů vysoká, se nachází zvon jménem „Savoyarde“, který se svojí váhou 19 tun patří mezi největší zvony na světě.

Frederyk Chopin jednou po návštěvě Paříže řekl: "Paříž je všechno, co chceš!". Mám toto rčení velmi ráda a to nejen z důvodu, že platí dodnes. Pro někoho je návštěva baziliky Sacré-Cœur pouhou návštěvou jedné z mnoha pařížských památek, pro jiné je to místo k vykonání svých modliteb a pro mě to byl nádherný architektonický zážitek spojený s nasáváním atmosféry života obyčejných umělců z Paříže. Ať již vidíte v kopulích baziliky Sacré-Cœur, které připomínají šlehačkový dort, cokoliv, určitě nevynechejte její návštěvu.

Rada na závěr: Římskokatolickou baziliku Sacré-Cœur naleznete v části Paříže s názvem Montmartr. Nejjednodušší cesta, jak se k bazilice dostat je metrem. Vystoupit můžete ve stanicích Anvers, Abbesses, Château-Rouge nebo Lamarck-Caulaincourt. Na samotný vrchol jezdí také autobusy číslo 30, 54, 80, 85 nebo speciální lanovka. Bazilika Sacré-Cœur je otevřena pro veřejnost od 7:00 do 23:00.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

19 − one =