Předvánoční nákupy v New Yorku!? Proč ne.


New York má takový zvláštní dar, který se, jak jinak, již tradičně projeví nejvíce v čase předvánočním. Jako mávnutím kouzelného proutku přestanou všichni návštěvníci přepočítávat každý dolar a začnou rozmařile hýřit, utrácet a nakupovat. A i kdyby jim všechny peníze nakonec došly, mohou se prostě jen kochat typickou předvánoční atmosférou New Yorku! Ta, alespoň prozatím, nestojí ani cent.

Představu o tomto snad nejkrásnějším období v roce ve městě, které nikdy nespí, si můžete udělat na základě krátké vzpomínky jedné z účastnic poznávacího zájezdu do předvánočního New Yorku, paní Hany Vávrové z Prahy:

„Někdy v průběhu loňského října jsem si říkala, že už mě absolutně nebaví jezdit rok co rok buď na adventní trhy do Vídně, nebo do Štrasburku! Copak se nedá jet někam jinam? Jezdí nebo létá se přece i do jiných měst a možná ještě zajímavějších. Ale kam? Mrkla jsem na internet a objevila jsem adventní New York od Radynacestu.cz.“

New York v čase adventu očima paní Hany aneb malá ochutnávka toho, na co se můžete těšit!

První den: Odkud jinud začít poznávat New York než z elegantní obytné čtvrti Brooklyn Heighst. Také projížďka newyorským metrem je sama o sobě velkým zážitkem, i když většinou chvíli trvá, než se v něm zorientujete. To jste pak rádi, že za zády máte zkušenou průvodkyni. Po chvíli dojedete až na rušnou křižovatku světa, kde bije srdce New Yorku, na Times Square. Věřili byste, že první světelné billboardy tady byly umístěny již v roce 1917? A kdybyste ten den už nestihli nic jiného, určitě se ještě projděte po Broadwayi. Vůbec nejlepší by bylo mít pár hodin času a projít si ji pomalu celou, pěkně od Central Parku až po Madison Square Park.

Druhý den: Už další den ráno je člověk chudší o pár dolarů, tak kam jinam vyrazit než do finančního srdce New Yorku, na Wall Street?! Prohlédnete si nejen Federal Hall se slavnou sochou George Washingtona, ale i budovu Newyorské burzy. A aby si člověk v čase předvánočním připomněl, jak dobře se mu ve střední Evropě žije, je fajn se na chvíli zastavit u památníku obětí 11. září či v novém muzeu The 9/11 Memorial. Následná plavba lodí pak již sama o sobě odežene všechny chmury a co teprve až na vlastní oči spatříte Sochu Svobody! V ceně plavby je zahrnut jak vstup do jejího podstavce, bez toho by to snad ani nešlo, tak také do Muzea Imigrace na Ellis Island.

Třetí den: Nohy už začínají pomalu bolet a to je ten nejvyšší čas dát si silnou kávu na povzbuzení. South Street Seaport, přístav z 19. století, je k tomu jako dělaný. Jedna kavárna střídá druhou a nechybí tu ani útulné malé obchůdky. Tentokrát již s plným břichem a dobrým pocitem se přesunete k Radnici, sídlu místního starosty. O tom, že New York doslova vibruje svou kosmopolitní rozmanitostí, se snadno přesvědčíte třeba v Chinatown nebo v italské čtvrti Little Italy, kde měla dříve sídlo newyorská mafie. Do letadla si proto přibalte třeba slavný román Maria Puza, Kmotr, a přečtěte si o místech, která zanedlouho uvidíte na vlastní oči. Příjemná je i pozdější procházka Central Parkem. Ale špacír po předvánoční Fifth Avenue? To je jedním slovem nádhera! Jedna výloha je hezčí než druhá. Taky není divu, když se o ně starají i desítky návrhářů. Každý rok navíc mají všechny výlohy nějaké jednotící téma.

Čtvrtý den: Na programu je nakupování a zase nakupování! Většina turistů má v plánu navštívit v současnosti největší obchodní dům na světě, Macy´s, kde se lehce ztratíte dokonce i v oddělení kosmetiky. Také návštěva obchodního centra Bloomingdale´s z roku 1861 je velkým zážitkem. Pokud ale s vámi do New Yorku letí někdo, kdo nákupy z duše nesnáší, raději ho pošlete do muzea nebo mu ještě s předstihem kupte lístek na některý ze slavných broadwayských muzikálů.

Den pátý a poslední: Jelikož jsou Vánoce svátky klidu a míru a pro mnohé i chvilkou k zastavení, je návštěva gospelové bohoslužby v baptistickém kostele dobrý nápad. Doslova novou krev do žil vám vleje rovněž čas strávený v Harlemu s proslulým divadlem Apollo, které do hvězdných výšin katapultovalo nejednoho černošského umělce. A zbytek dne? Ten už je jen ve vaší režii. Zapomeňte na cestovky, které vám přesně diktují, co, kdy a kde máte navštívit. Vyberte si raději tu, kde se určeného plánu nemusíte striktně držet, ale můžete si ho upravit tak, aby se pro vás výlet do New Yorku, nezapomenutelné světové metropole, stal skutečným zážitkem, nikoliv zlým snem.

Nalaďte se i vy na tu správnou atmosféru a jeďte na předvánoční nákupy do New Yorku. Stačí jen jeden jediný stisk tlačítka vypínače a až se znovu po roce tisícovkou světel rozzáří ten nejslavnější vánoční strom na světě, mohou přípravy na Vánoce oficiálně začít!

Každoročně tato oblíbená ceremonie, která se koná již od roku 1933, přiláká k Rockefellerovu centru spousty Newyorčanů i turistů opravdu odevšad.

Když si k tomu ještě přimyslíte třeba vánoční stromky ve tvaru dinosaurů v Americkém přírodovědném muzeu nebo ze všech koutů města znějící zvonečky Armády spásy, možná roztaje i to nejtvrdší srdce vánočních cyniků.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

twelve + twelve =