Hinduismus na Bali

Duchovní atmosféra ostrova Bali na vás sálá ze všech stran. Nejprve jste očarováni nádhernými chrámy, poté opojeni všudepřítomnými vonnými tyčinkami a tu si zase vyčítáte, že jste zase šlápli na ten malý košíček před hlavními dveřmi chrámu.

Obětinka je košíček, který je vyrobený z palmového listu. Obsahuje lístky tradiční místní květiny Frangipani a pochutinu - sušenku, rýžovou placičku či banán. Dá se do ní vložit cokoliv, co přijde pod ruku a je to uznané jako vhodná pochoutka pro boha. Jednou jsem tam dokonce viděla i cigaretu.

Obětinky jsou podle mého názoru nejvíce oblíbeny místními potulnými psy, protože v kouzelném košíčku vždy najdou nějaký pamlsek.

K mému překvapení psy od košíčků neodhánějí, po provedení ceremonie a položení košíčku na zvolené místo se o něj nikdo nestará. Uklidí se před tím, než se nahradí košíčkem novým.
Pokud na Bali žijete déle, víte už, že pokud je vyhlášen nějaký větší hinduistický svátek, celé Bali se zastaví a od nás přistěhovalců se to očekává zrovna tak. Veškeré aktivity je důležité přesunout na jiné dny, protože všechny kanceláře a obchůdky jsou zavřené.

Během takovýchto svátků Balijci navštěvují i pláže, což není jejich denodenní aktivita. V tu chvíli si opravdu uvědomím, že čtyřmilionová populace Bali opravdu není vymyšlené číslo.

Například jsem si to uvědomila tenhle rok na konci března, kdy se oslavuje Galungan, svátek zemřelých. Uctívání zemřelých probíhá tak, že po celý týden se k chrámu, a to nejen rodinnému, dávají obětiny. Jsou o hodně větší a bohatější, než ve zbytku roku.

Během Galunganu zdobí ulice tzv. Penjory, ozdoby vyrobené z mladého bambusu, které trochu připomínají velikonoční ozdoby ze slámy.

K mému překvapení se za obětinkové košíčky platí na balijské poměry docela dost peněz. Spousta místních obyvatel se během takových svátků dokonce zadluží, protože nakupování obětinek je nezbytnou součástí hinduistické ceremonie. Nikoho tudíž nezajímá, v jaké finanční situaci se rodina zrovna nachází.

Pro nevěřícího Tomáše jako jsem já je tato skutečnost opravdu zvláštní. Stejně tak jako pro Balijce fakt, že si lidé berou půjčky na novou televizi.

Jedno je jisté - Galungan je pro Balijce jedním z nejvýznamnějších svátků a v tomto čase navštěvují své rodiny, i když bydlí na opačném konci Bali.

Kvůli jedné oslavě jsou schopni nasednout na autobus, který v tyto svátky opravdu nezeje prázdnotou a cestovat celý den do rodné vesnice, aby uctili památku pozůstalým právě u rodinného krbu.

Autorka: Gabriela Charvátová
Dovolená Bali
Cestovatelka a průvodkyně Go2Indonesia na Bali.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

sixteen − 3 =