Jordánsko: co vidět a co vědět, než vyrazíte

Do hlavního města Jordánského království, Ammánu, se pohodlně dostanete přímým letem z Prahy zhruba za 4 hodiny. Pokud se chystáte vypravit za památkami, rozhodně se vyplatí si ještě před cestou pořídit takzvaný Jordan Pass. Jeho nejlevnější varianta vás vyjde na něco přes 2 000 korun a zahrnuje vstupy do většiny jordánských památek, některých muzeí, a pokud jste vyrazili na déle než 4 dny, zaplatí vám i vstupní vízum.

V Jordánsku se platí jordánským dinárem (jeden dinár je v přepočtu něco málo přes 30 korun), který však nelze směnit za české koruny. Na cestu se vydejte ideálně s dolary — Jordánsko je totiž klíčovým spojencem USA na Blízkém východě, a dolary zde obecně vidí raději i častěji než eura. Placení kartou se i zde rozmáhá čím dál více, nicméně i tak budete na hodně místech potřebovat hotovost.

Pokud chcete cestovat po celé zemi, je ideální si předem zamluvit zapůjčení auta. Ovšem pozor, řízení, a obzvláště v Ammánu a jeho okolí, není nic pro začátečníky či slabší povahy. Další alternativou je pak cestovat s místními autobusem. Pokud si budete chtít vzít taxi, rozhodně se domluvte předem na ceně, jinak byste se mohli dočkat i nepříjemného překvapení.

Co vidět v Ammánu

Hlavní město Jordánska se rozkládá v překvapivě kopcovitém terénu a žije v něm asi 5 milionů obyvatel. Rozhodně si na Ammán vyčleňte minimálně jeden den, abyste si stihli v klidu užít vše, co vám může nabídnout.

Citadela

Dechberoucí podívaná na velkolepé pozůstatky římského osídlení, s vysokými sloupy bývalého Herkulova chrámu. Najdou se zde ale i relikty z doby Byzantské říše, třeba obrovská kopulovitá stavba zvaná Audienční sál. Z Citadely jsou krásné výhledy na celé město a navštívit můžete i místní archeologické muzeum.

Amfiteátr

2 000 let starý ammánský amfiteátr kdysi pojmul až 5 000 diváků, a představení se tu konají dodnes. Obzvláště v teplém počasí to ale chce dobrou fyzičku, abyste vyběhli až na nejvyšší ochoz.

Rainbow street (duhová ulice)

Nedaleko centra města se nachází krásná Rainbow street, neboli Duhová ulice. Je plná obchůdků, restaurací i kavárniček, kde stojí za to alespoň na chvíli posedět a jen pozorovat ruch kolem sebe, nebo si podvečer zakouřit vodní dýmku shishu.

Jordánské muzeum

Pokud byste měli v Jordánsku navštívit jen jedno muzeum, vyberte si to hlavní, tedy The Jordan muzeum. Na rozdíl od mnoha jiných tu nenajdete jen spoustu keramických střepů. Jsou zde interaktivní prvky v podobě různých simulátorů, plnění úkolů, můžete si vyzkoušet základy kovotepectví, anebo třeba zjistit, jak se v různých etapách vývoje písma psalo vaše jméno.

Severně od Ammánu

Když vyjedete z hlavního města směrem na sever, začne se kolem vás objevovat více zeleně. Kdo chce, může se cestou podívat i k břehu slavné řeky Jordán. Koupat by se v ní však od pohledu chtěl jen málokdo.

Jerash

Byl by hřích vynechat nádherné a velkolepé pozůstatky města Jerash, jehož zakladatelem byl Alexandr Makedonský. Točil se tu rovněž jeden díl slavného britského pořadu Top Gear, a to konkrétně na místním hippodromu, tedy perfektně zachovalém závodišti pro koně. Vydáte-li se od něj směrem dál do centra, čeká vás obrovské Oválné náměstí, za kterým lze navštívit ruiny několika různých chrámů, obchodní cestu, amfiteátr a pozůstatky mnoha dalších staveb. Ačkoliv archeologové zatím odkryli pouhý zlomek z toho, co oblast Jerash nabízí, i tak si na ni vyhraďte celý den: zajímavostí je tu totiž víc než dost.

Hrad Ajloun

Ještě dále na sever od města Jerash leží hrad Ajloun, který je skvěle zachovalou ukázkou islámské architektury. Funkce hradu byla střežit obchodní cestu z Damašku na jih Jordánska. Útočiště zde však nacházeli i poutníci nebo obchodní karavany.

Východně od Ammánu — pouštní zámky

Vyrazíte-li z Ammánu směrem na východ, můžete navštívit několik architektonicky zajímavých a v různém stupni zachovalých zámků a zámečků.

Hammam-as-Sarah

Jedná se o na pohled malou, ale komplexní stavbu, s krásnými mozaikovými podlahami, které jsou překvapivě dobře zachovalé. Hammam sloužil jako lázně pro obyvatele nedalekého pouštního paláce Qasr al-Hallabat i jejich hosty.

Qasr al-Azraq

Jen po krátké cestě se můžete podívat na obranně laděný hrad z černého čediče, al-Azraq. Zajímavé jsou určitě kamenné dveře, které, ačkoliv váží skoro dvě tuny, se otevírají až překvapivě snadno. Kdo chce, může se v rámci nádvoří podívat i do malého muzea.

Kusejr Amra

Nádherný, i když nevelký pouštní zámeček Kusejr Amra, stojí za návštěvu už jen díky skvěle zachovalým a v islámské kultuře jinak nevídaným nástěnným malbám, na kterých nechybí ani figurální motivy (jež jinak Korán zakazuje).

Qasr al-Qatrana

Úplně jiný typ stavby je pouštní hrad Qasr al-Qatrana. Jde o prostornou stavbu čtvercového půdorysu, která na pohled působí jako obranná pevnost. Celý dvoupodlažní hrad je výborně zachovalý, a to jak zvenčí, tak i uvnitř.

Na jih od Ammánu

Cesta z hlavního města na jih nabízí asi ta největší lákadla Jordánska, jimiž jsou Mrtvé moře a skalní město Petra.

Koupání v Mrtvém moři

Jen chvíli jízdy autem na jih od Ammánu se rozkládá Mrtvé moře. Koupání v něm je jednou z věcí, které byste si neměli nechat utéct. Nepočítejte však s tím, že si jen tak někde zastavíte u krajnice a skočíte se smočit. Místa, vhodná ke koupání jsou v obležení místních, kteří vás za poplatek pustí a následně vás i nechají se osprchovat čistou vodou, což je po plavání v Mrtvém moři více než žádoucí. Pokud si ale můžete dovolit utratit více dinárů za vstupné, vyberte si jednu z placených pláží, případně některý lázeňský komplex.

Hrad al-Karak

Cesta dál na jih vás zavede až k nejslavnějšímu hradu Jordánska — křižáckému hradu al-Karak. Na mohutné, rozsáhlé stavbě jsou znát vlivy byzantské, evropské i arabské architektury. Za kratší zastavení stojí i přiléhající stejnojmenné město s mnoha kavárnami i obchůdky.

Skalní město Petra

Jde asi o nejznámější jordánskou památku, jejíž návštěvě věnujte opět minimálně jeden celý den. Město, vytesané do růžových skal, je zapsané v seznamu památek UNESCO, a zmiňuje se o něm dokonce i Bible. Najdete tu nejen chrám, známý z téměř všech prospektů o Jordánsku, ale i mnoho dalších staveb, včetně jeskynních sálů nebo důmyslného systému vedení vody. V rámci skalního města najdete i stanice s občerstvením, za které ale zaplatíte více než obvykle. Je proto lepší si s sebou vzít lehké jídlo a dostatek pití.

Aqaba

Nejjižnější zastávkou a zároveň také jediným jordánským přístavem je město Aqaba, ležící na pobřeží Rudého moře. V rámci města najdete i bezplatné pláže, které jsou čisté a nabízejí i všemožná občerstvení, od zmrzliny až po vodní dýmku.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

18 + seven =