Práce v Austrálii

Jmenuji se Šárka a vrátila jsem se z Austrálie před 7 měsíci. Strávila jsem tam 1,5 roku báječného života! Původně jsem chtěla jet do Austrálie jen pracovat, ale pak jsem zjistila, že pro nás pro Čechy je téměř nemožné získat pracovní vízum do Austrálie, těžko Tě totiž někdo takto na dálku zaměstná, když Tě ani nezná.

Většina Čechů tak jezdí do Austrálie na studentské vízum, ke kterému dostane pracovní povolení 40 hodin / 2 týdny. A tak jsem se rozhodla jet do Austrálie nejen pracovat, ale i studovat. Nakonec jsem udělala dobře, protože moje angličtina nebyla nic moc a v práci těžko obstojíš, když nemáš dobrou angličtinu. Hodně mých kamarádů, kteří měli angličtinu horší než já, tak byli placeni méně a zaměstnavatelé toho zneužívali, že neuměli moc dobře anglicky.

Pracovat v Austrálii jsem podle podmínek začala až po začátku studia. Předtím než jsem začala pracovat, musela jsem se zaregistrovat jako plátce daní a zajistit si daňové číslo tzv. TFN (Tax File Number). Za vydání TFN jsem neplatila žádný poplatek.

Na začátku mého pobytu v Sydney jsem měla obavy, jestli si tam vůbec najdu práci. Byla jsem v agentuře a tam jsem se účastnila 1,5 hodinového informačního semináře, na kterém se probíralo i to, jak a kde si hledat práci, jak napsat správně životopis atd. Tam jsem se hodně naučila a dostala rady, jak si snadno sehnat práci. Nejdřív jsem si v hlavě srovnala, co chci a co umím dělat, pak jsem si vybrala oblast, kde jsem chtěla pracovat, no a pak už jsem jen chodila po restauracích ve vybraných čtvrtích s životopisem v ruce a ptala se na práci. Člověk se musí umět prodat! Za 10 dnů nebylo co řešit a měla jsem práci v restauraci jako servírka.

Práce je v Austrálii dost, kdo chce opravdu pracovat, tak si práci určitě nejpozději do měsíce najde. Každý, kdo chtěl práci, tak odtud bez ní neodešel. My Češi jsme navíc v Austrálii známí jako pracovitý národ! Co se týče možností, jak si sehnat práci, tak jednak mi chodily po e-mailu několikrát týdně pracovní nabídky agentury, což byla velká pomoc hlavně pro mé kamarády, kteří nechtěli chodit si shánět práci od jedné restaurace k druhé tak, jak jsem to dělala já. Měla jsem i známé, kteří si hledali práci na australských internetových portálech anebo přes pracovní agentury, kterých je v Austrálii celá řada. Nějaká volná pracovní místa jsem viděla i na nástěnkách na školách.

Určitě si dej záležet a dobře si vypracuj životopis pro práci v Austrálii, ten je pro nalezení práce velmi důležitý. Potencionálního zaměstnavatele zajímají naše zkušenosti v příslušném oboru. Životopis jsem si sestavila přesně pro získání práce v restauraci a vyzdvihoval praxi v hospitality. Na práci v restauraci po mě vyžadovali certifikát RSA (Responsible Service of Alcohol), abych vůbec mohla podávat alkohol. Na jiné práce vím, že je třeba např. certifikát RCG (Responsible Conduct of Gambling) pro práci v baru, kde mají hrací automaty anebo White Card pro práci ve stavebnictví. Tyto kurzy stojí od $ 100 (RSA, RSG), White Card $ 110, trvají jen jeden den a končí krátkým tzv. open book testem, takže můžeš používat všechny poznámky, které si během dne uděláš.

Příjmy závisí na práci, kterou vykonáváš. Většina mých známých pracovala také v hospitality - restaurace, bary, kavárny; uklízecí služby, manuálně zruční si našli práci jako zahradníci, malíři a práce na stavbách. Průměrná mzda se pohybuje v rozmezí AU$12 - $25 na hodinu. Já jsem dostávala $17 na hodinu a navíc jsem ještě dostávala spropitné "tips". Výplatu jsem dostávala týdně, což bylo taky super, protože byl neustálý přísun peněz.

Studentsko-pracovní vízum povoluje pracovat i na živnost (ABN Australian Business Number). Žádost o ABN je zdarma, přes internet, trvá 20-30 minut a potřebuješ k němu jen TFN. Jeden můj kamarád v Austrálii na živnost dělal a pochvaloval si to, protože byl placený podle výkonu práce a ne podle odpracovaných hodin, takže si vydělal mnohem více než normální zaměstnanec.

Všichni studenti v Austrálii platí daně v závislosti na délce víz a výši příjmu. Na konci finančního roku 30.června se mi část z nich vrátila. Za rok práce jsem na daních dostala zpět $4000 , což není zrovna málo a zároveň se mi tak vrátila část nákladů na studium v Austrálii.

Důchodové pojištění - Superannuation je dobrým prostředkem, jak uspořit během pobytu v Austrálii. Naspořený obnos jsem si vyžádala po návratu domů. Dělalo to $3000 za rok.

Celý pobyt v Austrálii včetně zajištění víza, letenky a ubytování v Austrálii a spousta dalších služeb přímo na pobočce v Sydney (uvítací informační seminář, zajištění TFN, pomoc s vypracováním životopisu a hledáním práce, vrácením daní apod.) – to vše mi poskytla agentura G8M8, se kterou jsem byla velmi spokojena a kterou tímto mohu doporučit.

Takže část nákladů na studium se mi vrátila na daních a část na důchodovém pojištění. A rozhodně to nebyly malé peníze, které se mi tímto způsobem vrátily. Tak na co ještě čekáš, sbal si kufry a hurá do Austrálie!!! Však co to je půl rok či rok v životě člověka, aby si nemohl vyzkoušet život v Austrálii. Rozhodně to stojí za to!!! Pro mě byl celý pobyt v Austrálii rozhodně nezapomenutelná a úžasná zkušenost, můžu jedině doporučit 🙂 A neboj se, práce už tam na tebe určitě čeká!!!

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Komentáře

  1. Pekne napisany clanok Sarka. Je vidiet ze v zivote si ides za tym co chces a uspesne. Podobne som povodne prisiel studovat a zapacilo sa mi tak som zostal. :o) To bolo pred 10 rokmi. Prajem ti vela dalsich splnenych snov a dobre zdravie. Rado, Brisbane

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

five × four =