Studium v Austrálii

Před několika lety se mi naskytla možnost, podívat se do Austrálie. První představu jsem měla -najít si levnou jazykovou školu, kde bych si zlepšila své znalosti a poté procestovat pár míst – koho by nelákalo vidět naživo červenou horu Uluru či se svést se na surfu na vlnách v oceánu na pověstných plážích na Gold Coast.

Po hodinách brouzdání na internetu jsem našla pár škol, které se mi líbili, ale pořád jsem si nebyla jistá, kterou vybrat. Kamarádka Simona, která už v Austrálii byla, mi doporučila najít si agenturu, která zařizuje jak školu, víza, letenky a další podrobnosti pro cestu do Austrálie a samozřejmě Vám pomůže i při řešení problémů v Austrálii. Simona si pobyt zařizovala sama, protože myslela, že to bude jednodušší a ušetří nějakou korunu. Cenu školy, ale nakonec měla stejnou, jako nabízejí agentury, běhání kolem víz ji stálo více času a neměla ani podporu agentury přímo v Austrálii, včetně hromady služeb zdarma jako je tisk životopisů nebo lokální telefonování.

Po několika návštěvách agentur, jsem si vybrala agenturu G8M8 Great Mate. Velmi se mi líbil jejich osobní přístup, obsáhlost a přesnost podaných informací, dále to, že všechno zařídí za mě – školu, víza, letenky a také ubytování a v neposlední řadě jejich více než 17-ti leté zkušenosti se zařizováním studentských pobytů. Z čeho jsem byla velmi překvapena – za služby agentury jsem vůbec nic neplatila a ještě jsem od nich dostala už v ČR před odletem SIM kartu s kreditem 200 AUD. Ptáte se, z čeho pak agentura žije? Trochu jsem pátrala na a na samotných webových stránkách agentury G8M8 Great Mate, která vyřizuje studium v Austrálii jsem našla, že agentury jsou placeny školami.

Pobyt v Austrálii, ale není jen o studiu, to byste nemuseli jezdit tak daleko. Především je exotická Austrálie vyhledávanou destinací díky své nádherné přírodě a to především krásným čístým plážím, na kterých si můžete užívat slunečné dny do sytosti. Byť je australské sluníčko báječné, pozor na něj, ať se nespálíte, tak jako já :-). Sama jsem cestovala po východním pobřeží Austrálie, od Cairns až po Sydney. Na cestě jsem byla 3 nezapomenutelné dny na jachtě, kde jsem se potápěla na Great Barrier Reef, viděla jsem mořské želvy, nespočet Nemů a další barvené druhy ryb. Také jsem si nenechala ujít pravé australské rodeo, divoké psi Dingo na největším písečném ostově na světě - Fraser Island a také vinice Hunter Valley. Na své si ale v Austrálii přijdou i milovníci zimních sportů, stačí si zajet v zimním období do Snowy Mountains a užít si zde krásnou lyžovačku. Také snowy mountains jsem navštívila a i když místní říkali, že zima nebyla zrovna dobrá, já jsem si užila i lyžování v prašanu jako v Alpách.

Po první schůzce v agentuře jsem se dozvěděla, že mám možnost vybrat si ke studiu jazykovou školu nebo také odbornou školu, tzv. college. Na studentská víza může do Austrálie vycestovat v podstatě každý, kdo na to má potřebné finanční prostředky, takže Vám může být 18, 40 ale třeba i 70 let, můžete být student, podnikatel, ale i v důchodu.

Ke studiu na jazykové škole v Austrálii nemusíte mít žádné jazykové znalosti, protože při nástupu do školy píšete rozřazovací test a škola samotná Vás přiřadí do příslušné úrovně Vaší angličtiny.
Pro přihlášení na odbornou školu v Austrálii musíte prokázat příslušnou úroveň angličtiny a také Vaše nejvyšší dosažené vzdělání. Pod pojmem odborná škola si můžete představit studium v angličtině obdoby vyšší odborné školy v ČR, toto studium v Austrálii ale není tak náročné a je více prakticky zaměřené. K výběru je nepřeberné množství kurzů – marketing, management, business, hospitality (pohostinství), tourism (cestovní ruch a hotelnictví) či childcare (péče o děti)...

V Austrálii můžete také studovat na univerzitě. Ale zde je bezpodmínečnou podmínkou pro přijetí vysoká úroveň angličtiny a také musíte počítat s náročností studia. Na univerzitách nejste vedeni k biflování učiva, ale ke kreativnímu způsobu výuky, takže nad vypracováním některých projektů můžete strávit i dlouhé hodiny. Výhodou dokončení bakalářského studia (2-3 roky studia) v Austrálii je získání až 4-letého pracovního víza v Austrálii.

Další otázku, kterou jsem si kladla při výběru školy, bylo, zda jsou všechny školy akreditované? Ano, jsou, jinak by nemohli nabízet studium pro zahraniční studenty. Moje volba byla jasná – jazyková škola, přece jen jsem anglicky od maturity pořádně nemluvila, takže nějaký intenzivní kurz nebude na škodu. Po několika týdnech vybírání té pravé školy, kdy mi mimo jiné velmi pomohlo shlédnutí autentických videí z Australských škol, jsem se rozhodla pro školu v centru Sydney jménem ELSIS. Školu jsem si vybrala především proto, že se mi líbila možnost studia v ranních nebo večerních kurzech. Do závěru cena až tak nerozhodovala, protože když se podíváte na jednotlivé školy z hlediska ceny, je lepší si připlatit a dostat tak kvalitní výuku, než se ve škole trápit a neposunout se ve znalostech. Na levných jazykových školách najdete velmi často horší národnostní mix, školy nejsou dobře vybaveny a nižší kvalita se může projevit i u učitelů. To byly hlavní důvody, proč jsem si za školu s radostí připlatila – věděla jsem, že moje peníze využiji velmi účelně. Abyste měli představu, kolik mě můj 7 měsíční pobyt stál, zde je můj přibližný rozpočet:

20 týdnů školy + zápisné + materiály 4300 AUD ( cca 86 000 CZK)
zdravotní pojištění 280 AUD (cca 5600 CZK)
víza cca 10 000 CZK
letenka 30 000 CZK

Celkem tedy moje počáteční náklady na studium v Austrálii byly asi 135 000 CZK. Na první pohled je to velká částka, ale na místě, přímo v Austrálii už pak platíte jen svůj život – ubytování, stravu a MHD. Ke studentským vízům dostanete pracovní povolení na 40 hodin/ 2 týdny, takže si ale velmi snadno vyděláte tyto prvotní náklady zpět, uživíte se během pobytu a když si najdete dobrou práci, tak si vyděláte i plno peněz na cestování.

V Austrálii jsem strávila celkem 7 měsíců, poznala mnoho nových lidí, se kterými jsem v kontaktu přes Facebook do teď a doufám, že se s nimi znovu potkám. Austrálie mi přirostla k srdci a doufám, že se k protinožcům brzo podívám třeba na studium odborné školy kdy by se mi velmi líbilo rozšířit si znalosti v oblasti marketingu.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

three + seventeen =