12 míst, které musíte navštívit ve Finsku

Z nejzajímavějších uměleckých měst Helsinek a Turku do hlubin boreálních lesů a řídce osídleného vnějšího souostroví – Finsko zůstává jedním z relativně neznámých koutů Evropy. Zatímco města nabízejí mnoho jedinečných kulturních a historických zajímavostí, přírodní prostředí slouží jako hřiště pro zimní ale i letní aktivity.
Hlavním městem Finska jsou Helsinki, které jsou zároveň nejoblíbenějším návštěvním místem turistů. Návštěvníci zde najdou nejlepší muzea, umělecké galerie, restaurace a příležitosti k nákupům. Je snadné v tomto městě strávit celým týdnem jeho poznáváním, navštívit můžete řadu kulturních atrakcí. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří Finlandia-talo (kongresové a koncertní centrum), Suomenlinna a podzemní skalní kostel. Ti, kteří nemají zájem o historii nebo umění, si mohou projít také Finské národní muzeum nebo Finské národní muzeum umění. Nedaleko leží Open-Air lidové muzeum na ostrově Seurasaari, se starými dřevěnými budovami odhaluje hlubokou historickou perspektivu Finska.

Z Helsinek máte příležitost na spoustu skvělých výletů. Na severovýchodě je historické město Provoo, do kterého se dostanete po silnici nebo lodí. Na sever od Helsinek leží mediální hrad Hameenlinna. Na západ leží Turku, starobylé město, které bývalo hlavním městem Finska. Ti, kteří chtějí pronikat dál finskou krajinou, najdou krajinu lesů a jezer. Výlet si můžete udělat do živého průmyslového města Tampere s aktivní kulturní scénou a mnoha muzei a parky a v závislosti na ročním období s různými akcemi.
Z Turku je také možné navštívit Alandské ostrovy, což je velké souostroví, do kterého se dostanete trajektem. Nakonec musí návštěvník Finska určitě procestovat divočinu Laponska.

1. Alandské ostrovy

Alandské ostrovy nebo také Alandy je autonomní souostroví mezi Finskem a Švédskem. Alandy jsou převážně švédsky mluvící provincií Finska, skládají se z několika velkých ostrovů a téměř 10 000 menších. Alandské ostrovy mají jedinečnou historii. Toto souostroví bylo postoupeno Rusku Švédskem v roce 1809. V roce 1854 zničila britská a francouzská loďstva pevnost. Poté se celé souostroví demilitarizovalo a zůstává tak dodnes.
Na dnešních Alandských ostrovech žije asi 27 500 lidí, z nichž asi 11 000 žije v hlavním městě Mariehamn. Hlavním průmyslem zde byl vždy lodní a obchodní průmysl, takže za návštěvu stojí muzeum lodí (sjöfartsmuseum) a námořní čtvrť Mariehamn má fascinující námořní historii. Za návštěvu stojí také skanzen Jan Karlsgården v Kastelholmu, kde návštěvníci mohou vidět, jak vypadala typická ostrovní farma asi kolem roku 1890.

2. Hämeenlinna

Hämeenlinna (švédský název zní Tavastehus) je atraktivně umístěn na okraji dlouhého úzkého jezera Vanajavesi. Hrad Hämeenlinna pochází ze 13. Století a spolu s parkem Aulanko patří k významným památkám. Město Hämeenlinna bylo založeno švédským guvernérem Perem Brahem v roce 1639 severně od hradu. Do dnešního místa bylo přesídleno roku 1777. Ekonomika tohoto města závisí především na zpracování dřeva a kovoobrábění. Hämeenlinna byla také rodištěm finského skladatele Jeana Sibeliuse (1865-1957) a básníka Paavo Cajandera (1846-1913). V centru města Hämeenlinna se nachází Tržní náměstí (Kauppatori). Na východní straně stojí luteránský kostel se sochou Paavo Cajander. Na jižní straně náměstí je radnice. Na sever od náměstí návštěvníci najdou muzeum Sibelius a ještě o něco dále Sibelius Park. Nezapomeňte také navštívit historické muzeum Hämeenlinna v blízkosti parku. Žádný výlet do Hämeenlinny není dokončen bez návštěvy hradu na břehu Vanajavesi.

3. Helsinki

Helsinki (švédsky Helsingfors) je hlavní město Finska a také hlavní město provincie Uusimaa. Město nabízí celou řadu kulturních možností, jako je například Finské národní muzeum, helsinské Městské muzeum, Finská národní galerie představující exponáty klasického až moderního umění, a tři hlavní divadla. Okolo samotného města od roku 1950 vyrostla různá předměstí, většinou mimo hranice města v provincii Uusimaa. To vedlo ke vzniku administrativních problémů, které byly vyřešeny na počátku 60. let vytvořením měst Espoo/Esbo na západ a Vantaa/Vanda na severovýchodě - nezávislých správních jednotek bez zavedených středisek, které se okamžitě připojily k vybrané skupině pěti největších měst Finska. Jedinými pozůstatky minulosti v těchto městech je několik starých kostelů a pastýřských domů v šedém kameni.

4. Jyväskylä

Jyväskylä byl založen roku 1837 císařem Nicholasem I. Malé město se nachází na severní straně jezera Jyväsjärvi, které je propojeno úzkou úžinou, jezero Päijänne je druhým největším finským jezerem a nejhlubším na jihu . Jyväskylä je důležitým dopravním uzlem, administrativním a kulturním centrem centrálního Finska a průmyslovým městem (dřevo-obrábění, kovoobrábění), které je také známé pro své veletrhy. Město získává svou zvláštní povahu kombinací starých dřevěných domů a moderních kamenných budov. První finsky mluvící střední škola byla založena v roce 1858. Univerzita byla založena v roce 1934. V centrálně umístěné kostelní zahradě (Kirkkopuisto) je novogotický městský kostel. V blízkosti se nachází památník finské spisovatelky Minny Canth (1844-1997). Na cestě odtud do přístavu se nacházejí tři budovy známého finského architekta Alvaru Aalta: Městské divadlo, policejní ředitelství a místní úřady. Na severu je v Rajakatu pravoslavná církev a neoklasický kostel. Úžasný mezinárodní umělecký festival Jyväskylä se koná v červnu a je nejdelší kulturní událostí ve Finsku.

5. Polární záře

Většina lidí uvidí polární záři jednou za život. Finsko je snad nejvyšší zemí na světě, která může tuto světelnou show od září do března. Nejlépe je polární záře vidět v Laponsku. Široká škála hotelů na severu se zaměřuje konkrétně na lidi, kteří chtějí vidět polární záři. Také Finský meteorologický ústav vám umožňuje přihlásit se k bezplatným e-mailovým upozorněním, kdy bude příští polární záře.

6. Jezera Saimaa a Savonlinna

Celá východní část Finska je více moře než země. S doslova desítkami tisíc jezer, řek, bažin a rybníků, je východní Finsko báječné vodní hřiště. Dominantním jezerem regionu je masivní jezero Saimaa, "jezero tisíce ostrovů". Samotné jezero Saimaa má rozlohu přibližně 1300 kilometrů čtverečních - s výjimkou mnoha ostrovů. Celý jezerní systém je čerpán řekou Vuoksi, která opouští jezero Saimaa na sever od města Imatra a protéká do jezera Ladoga v Rusku. Kopcovité jezero a většina ostrovů jsou téměř zcela pokryty jehličnatými lesy, některé březovými lesy na severu.
Savonlinna je hlavní město finského jezerního regionu. Oblíbené lázeňské a rekreační středisko Savonlinna leží mezi Haapavesi (na severu) a Pihlajavesi (na jihu). Město vyrostlo kolem hradu Olavinlinna a získalo obecní chartu v roce 1639. Nejstarší část města je malebně situována na ostrově mezi dvěma vodními cestami, s novějšími okresy na západní pevnině. Savonlinna je jedním z hlavních center služeb lodí u jezera Saimaa.

7. Národní park Lemmenjoki

Každý, kdo hledá zážitek z arktické divočiny, bude milovat národní park Lemmenjoki. 70letý trakt nad boreálním lesy je největším parkem ve Finsku a jedním z nejrozsáhlejších kusů divokých lesů v celé Evropě, které pokrývají více než 1000 čtverečních kilometrů. Pro pěší turistiku jsou stovky kilometrů značených tras, stejně jako volné a otevřené chaty s divočinou a sofistikovanější půjčovny chat se saunami a místy pro táboráky. Návštěvníci si mohou také pronajmout loď, ze které mohou pozorovat. hnědého medvěda, vlky a divoké zlaté orly, stejně jako losy a soby.

8. Oulu

Oulu (švédsky Uleåborg) leží v blízkosti severního konce Botnického zálivu u ústí řeky Oulu. V roce 1959 zde byla založena vysoká škola. Na jaře je město střediskem mnohých sportovních akcí, jako jsou lyžařské soutěže v oblasti Oulu. Ke konci 16. století postavil král Jan III. hrad na ostrově Linnansaari u ústí řeky Oulu a město, které vyrostlo na tomto ostrově, získalo obecní chartu v roce 1610. V roce 1822 to bylo téměř úplně zničeno požárem. Město bylo rychle přestavěno v souladu s plánem, který připravil Johan Albrecht Ehrenström. Od severního konce Kirkkokatu vede malý most do překrásného ostrovního parku Ainola.

9. Národní park Archipelago

Národní park Archipelago (ANP) u Turku byl založen v roce 1983. Tyto ostrovy nabízejí jedinečnou kulturní směsici finských, ruských a švédských vlivů. Ostrovy Finska jsou také rájem pro outdoorové nadšence. Návštěvníci si mohou pronajmout mnoho typů lodí, od plachetnic až po kajaky a motorové čluny. Mohou se zde také chytat ryby, například lososi nebo pstruzi.

10. Tampere

Tampere (švédsky Tammerfors) je jedno z nejkrásnějších měst ve Finsku. Bylo založeno v roce 1779 jako průmyslová osada a je nyní třetím největším městem Finska (největším vnitrozemským městem ve Skandinávii) a předním průmyslovým městem v zemi. Leží mezi dvěma jezery, Näsijärvi a Pyhäjärvi. Hlavní ulicí v Tampere je Hämeenkatu, která vede od nádraží přes centrální náměstí k široké ulici Hämeenpuisto. Na náměstí je Hämeensilta (most) se čtyřmi sochami slavných finských kulturních osobností Wäinö Aaltonena. Kromě divadel, které mají mezinárodní pověst, nabízí město širokou škálu kulturních a rekreačních zařízení, včetně moderní městské knihovny, muzea Lenina, mnoha parků a jezer a zábavního parku Särkänniemi.

11. Turku

Jihozápadní finské město Turku (švédsky Åbo) jenejstarší město země a kdysi jeho hlavní město. Leží na Botnickém zálivu u ústí Aurajoki. Asi 5 procent obyvatel mluví švédsky a město přitahuje mnoho návštěvníků ze sousedního Švédska. Turku leží v oblasti, kde nástupci švédských vikingů přistáli ve 12. století a vydali se, aby dobyli to, co je nyní Finsko. V roce 1810 bylo sídlo vlády přeloženo do Helsinek. Vedle náměstí stojí švédské divadlo, nákupní centrum Hansa se skleněnými střechami a nádherná pravoslavná církev. Na východní straně Turku je hlavní katedrála založená kolem roku 1230 a zasvěcená v roce 1290. Jedná se o mohutný cihlový kostel v pozdně románském stylu s gotickými a renesančními přírůstky a masivní 97 metrů vysokou věž, která dominuje městu.

12. Vaasa

Město Vaasa bylo založeno v 13. století. Původní město shořelo v roce 1852 a bylo přemístěno šest kilometrů severozápadně. Zříceniny starého města jsou nyní obrovským parkem (Vanha Vaasa, Gamla Vasa), který stojí za návštěvu. Asi 34 % obyvatel mluví švédsky a má se Švédskem úzké vztahy. Vaasa je obklopeno širokou škálou kaváren, restaurací a obchodů, velký trh je centrem městského života. Toto klidné město nabízí spoustu atrakcí. K dalším zajímavostem patří Muzeum moderního umění Kuntsi, muzeum Ostrobothnian, přírodní centrum Terranova Kvarken, Muzeum umění Tikanoja a Námořní muzeum Vaasa. Na východě města jsou tropické lázně, vodní park uvnitř vyhřívané kupole plné bazénů, tobogánů a saun. Jižně od Vasy je známý kráter Söderfjärden způsobený meteorem před milióny let.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

one + seventeen =