3 dny v Neapoli: jak z nich mít co nejvíc

Neapol je jako olivy: buď ji milujete, nebo ji nemůžete vystát. Nic mezi tím. Je to svérázné město, hlučné, zaprášené a špinavé, ale má v sobě i určité neopakovatelné kouzlo, jímž si vás dokáže podmanit tak, že mu leckteré nedostatky rázem odpustíte.

Z Prahy se do Neapole nejlépe dostanete letecky, a to za necelé dvě hodinky. Neapolské letiště není největší, ale právě díky tomu ho překvapivě najdete prakticky v centru města.

První den: prohlídka města

Máte-li v Neapoli a jejím okolí strávit tři dny, jeden z nich rozhodně věnujte průzkumu města samotného. K vidění je toho tady víc než dost, vždyť je také Neapol jedním z nejstarších měst světa!

Neapolské hrady

Po celé Neapoli najdete rozeseto nejméně 5 hradů, vybudovaných ve středověku. Nahoře na kopci, s parádním výhledem na město i přístav, leží bývalé vězení - Castel Sant'Elmo. Dva nejznámější hrady ale najdete hned u moře. Jsou to Castel Nuovo (neboli Nový hrad), s typickými bachratými věžemi kolem celé stavby, díky kterým působí skoro pohádkově, a nejstarší z neapolských hradů, Castel dell'Ovo (čili Hrad zlatého vejce). Ten leží na samostatném malém ostrůvku, jenž s pevninou spojuje kamenná hráz.

Do Castel dell'Ovo se můžete podívat zdarma a pokochat se výhledy na pobřeží. Ostatní hrady jsou veřejnosti rovněž zpřístupněné, nicméně je to ale za poplatek. Některé nyní slouží jako muzea či galerie, v jiných si je možné najmout průvodce a dozvědět se něco z místní bohaté historie — musíte ovšem umět anglicky.

Historické centrum a nespočet kostelů

Nejparádnějším místem z celé Neapole je její rozlehlé hlavní náměstí, Piazza del Plebiscito. Právě na něm najdete nejen královský palác, ale především také patrně nejhezčí budovu ve městě, baziliku sv. Františka, která svou architekturou připomíná římský Partheon.

Dokonalým kontrastem k velkolepému hlavnímu náměstí je nedaleko ležící Španělská čtvrť. Tato část města získala poněkud špatnou pověst, jelikož zde údajně sídlí neapolská mafie. Nebezpečí tu ale nehrozí víc než kdekoliv jinde. Naopak, Španělská čtvrť má své osobní kouzlo: uzounké rušné uličky s prádlem visícím mezi domy a drobné obchůdky vám dají poznat autentickou atmosféru Neapole.

Kostely jsou v Neapoli snad na každém kroku. Vmáčknuté mezi obytné domy, stojící trochu stranou i v centru náměstíček. Do většiny z nich je vstup zdarma, a toho stojí za to využít: interiéry, které na vás čekají mohou často být velkým příjemným překvapením.

Ujít si nenechte ani procházku po přímořské kolonádě. Ta vede zhruba od Castel dell'Ovo, a táhne se téměř tři kilometry. Lemují ji kavárničky, stánky s občerstvením i atrakce pro děti. Na koupání však v Neapoli raději zapomeňte: moře tu není zrovna dvakrát čisté.

Ochutnejte kulinářská lákadla

Byl by hřích navštívit Neapol a nedát si alespoň jednou pizzu. Vždyť právě odtud toto oblíbené jídlo pochází. Ta skutečně pravá neapolská má mít vysoký okraj, který přečnívá střed, a většinou je výrazně menší, než její kolegyně z Říma. Nejtradičnější z pizz je tu Margarita, jejíž ingredience (bílá mozzarella, červený tomatový základ a zelené lístečky bazalky) symbolizují italskou vlajku.

Rozhodně tu ochutnejte i místní kávu. Tradiční neapolské presso se sice podává v hrnečku o velikosti náprstku, svou silou vás ale zvedne ze židle. Ke kávě patří něco sladkého, což místní dobře vědí: ochutnejte třeba sladký šáteček z lístkového těsta Sfogliatella, nabízený s mnoha různými náplněmi.

Druhý den: Pompeje

Na Pompeje, toto výbuchem Vesuvu poznamenané místo, si rozhodně vyhraďte celý den. Dostanete se sem pohodlně jedním z vlaků, vyjíždějících z Centrálního nádraží, přibližně za půl hodinky. Za vstup do Pompejí zaplatíte 16 €, ale je to výdaj, který rozhodně stojí za to.

Areál zničeného města je nečekaně rozlehlý, a spousta staveb i nástěnných maleb či mozaik je perfektně zachovalá. Obdivovat můžete pozůstatky lázeňských domů, chrámů, ale i nečekaně eroticky laděnou výzdobu některých domů, starověké cvičiště, amfiteátr i budovu nevěstince.

Na pozadí těchto starých ruin se nevinně tyčí Vesuv, který to všechno v roce 79 našeho letopočtu způsobil. Sopečný popel tehdy pokryl město v až 6metrové vrstvě, ale právě díky němu zůstala pro budoucí generace zachována nádhera starořímské civilizace, stejně jako těla obětí, jejichž sádrové odlitky můžete vidět v místním muzeu.

Třetí den: Ischia

Poslední den věnujte relaxaci a pravé středomořské pohodičce, a vypravte se na ostrov Ischia. Ten leží asi hodinku plavby od Neapole, a motorové přívozy sem z neapolského přístavu vyplouvají každou chvíli. Po cestě budete mít možnost spatřit i další, pravděpodobně slavnější ostrov Capri, na kterém má své letní sídlo nemálo členů společenské smetánky.

Ischia je menší, téměř kruhový ostrov, plný malebných stavbiček, restaurací, obchůdků a kaváren. Všemu ale dominuje Aragonský hrad, vytesaný do skály na ostrůvku, který je propojen s pevninou kamennou hrází.

Co je ovšem pro Ischii naprosto typické, jsou léčivé termální prameny, jejichž léčivé účinky se využívaly již ve starověku. Na ostrově jich vyvěrá více než 100. Jejich účinky si můžete (pochopitelně za poplatek) vyzkoušet v místních termálních parcích a lázeňských domech, kde se můžete nechat rozmazlovat koupelemi, bahenními zábaly z vulkanické hlíny nebo třeba přírodní saunou.

Zkrátka ale nepřijdete ani tehdy, pokud nechcete utrácet za vstup do lázní: vykoupat se můžete v moři, stačí jen najít veřejně přístupnou pláž.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

six + 20 =