3 největší krétská města a jejich poklady

Největší řecký ostrov Kréta nabízí mnohem víc, než jen krásné pláže (kterým bude věnován jeden z budoucích článků). Svou strategickou polohou se Kréta stala již v dobách dávno minulých žádaným územím, jež se pokusilo podmanit hned několik civilizací. Každý národ dobyvatelů se také snažil přetvořit ostrov k obrazu svému, především co do architektury. Výsledná směs vlivů různých kultur je základem onoho jedinečného kouzla, jež vyzařuje z krétských měst.

Ačkoliv je na Krétě nespočet menších letovisek, většinou přidružených k menším i větším městečkům, největší a svou nabídkou nejpestřejší města jsou celkem 3: Heraklion, Chania a Rethymno. A právě jim bude věnován tento článek.

Heraklion – metropole Kréty 

Je velmi pravděpodobné, že se vaše první setkání s Krétou odehraje právě v Heraklionu: nachází se zde totiž největší mezinárodní letiště celého ostrova a letenky sem jsou levnější než do města Chania. Letiště Nikose Kazantzakise (pojmenované podle autora Řeka Zorby) leží hned na pobřeží, takže se vám při příletu až do poslední chvíle může zdát, že skončíte ve vodě.

Jakmile vylezete z letištní haly, možná upoutá vaši pozornost vojenský radar, jemuž místní přezdívají Mickey Mouseovo ucho. Bezprostřední okolí příletové haly však okupují nejrůznější autopůjčovny. Pokud máte řidičák, a nejste na silnici úplný nováček, rozhodně se vyplatí si auto půjčit. Nejlepší však je si jej zamluvit předem, třeba u Crete Automobile, jehož majitelkou je Češka žijící na Krétě, která je mimořádně ochotná, a navíc se nemusíte bát jazykové bariéry.

I bez auta se tu ale obejdete. Využít můžete místní autobusovou dopravu, a do centra Heraklionu se dá z letiště dokonce dojít i pěšky asi 3kilometrovou procházkou od východu z letištního areálu směrem doprava. Po prvním úseku cesty, který lemují vojenské základny, a kde je zakázáno fotografovat, dorazíte do ulic s kavárnami a obchody, jež vás dovedou až do hlavního přístavu. Ten už sám o sobě rozhodně stojí za vidění.

Kromě něj ale v Heraklionu nijak přehnané množství památek nenajdete. Za návštěvu ještě stojí Benátské náměstí nebo jedno z mnoha muzeí — například to archeologické, kde najdete i slavný, tajuplný a dosud nerozluštěný Disk z Faistu. Jinak je Heraklion především městem obchodu, ve smyslu byznysu: žije tu zhruba čtvrtina z celkového počtu obyvatel ostrova, a každým rokem se sem za prací stěhují další.

Pokud vám nevadí davy turistů, můžete navštívit asi nejznámější krétskou památku, kterou je mínojský palác Knossos. Ten je také dějištěm legendy o Minotaurovi, člověku s býčí hlavou, jenž požíral lidi, a byl za to uvězněn v labyrintu.

Vyjedete-li z Heraklionu západním směrem, tedy cestou do Rethymna, naskytne se vám asi dva kilometry za městem možnost zastavit na odpočívadle s nádhernou vyhlídkou na moře i město.

Rethymno 

Malebné přístavní město Rethymno leží asi 80 kilometrů západně od Heraklionu. Najdete tu vše, co si může turista přát: městské pláže jsou sice často až dost plné lidí, jsou ale čisté a krásně udržované, a dokonce získaly i několik ocenění Modrá vlajka.  

Městečku dominuje benátská pevnost Fortezza, strategicky postavená na skalní vyvýšenině nad mořem. Za vstup do pevnosti se platí, nicméně upřímně řečeno tam toho nijak moc k vidění není, pokud nejste zrovna zapálený historik se specializací na období benátské nadvlády na Krétě. 

Mnohem zajímavější je ale starý benátský přístav s dnes již nefunkčním egyptským majákem. Staré přístaviště je doslova obklopené tavernami, kavárničkami a bary s venkovním posezením a výhledem na lodě. A samozřejmě staré centrum města s malebnými úzkými uličkami, v nichž můžete spatřit domy s původními krytými dřevěnými balkony v benátském stylu. Nechybí ani spousta obchůdků se vším možným, hospůdky a kavárny. Jedna z nejstylovějších v Rethymnu se jmenuje Cul de Sac, a najdete ji v těsném sousedství benátské lví fontány. 

Období nadvlády Turků připomíná v Rethymnu několik minaretů, tyčících se nad městem. Pokud dychtíte po troše klidu a stínu, zajděte se podívat do velkého městského parku. Mimo letní prázdniny zde nejspíš potkáte i mnoho mladých lidí, jelikož v Rethymnu sídlí Fakulta sociálních studií Krétské univerzity. 

Každý rok mezi únorem a březnem se Rethymno na dva týdny promění v jednu obrovskou párty. Koná se tu totiž mezi místními nesmírně populární karneval, vrcholící velkolepým barevným průvodem, jdoucím přes celé město. 

Chania 

Přibližně 60 kilometrů dál na západ od Rethymna leží bývalé hlavní město Kréty, Chania. Podle mnohých žebříčků jde o jedno z nejkrásnějších měst ve středomoří. Pokud budete do Chanie přijíždět směrem z Rethymna, budete mít možnost zahlédnout i kousíček ze zátoky Souda. Ta se sice na první pohled zdá zcela nenápadná, ale skrývá v sobě ponorky i obranné raketové střely: významnou strategickou základnu a výcvikové středisko tu má mimo řeckého námořnictva i NATO. 

Srdcem a duší Chanie je ovšem starý přístav a jeho bezprostřední okolí. Jedna vedle druhé tu stojí příjemné taverny i kavárničky, ze kterých můžete pozorovat přístavní ruch. Stojí zde také několik velkých benátských loděnic, které dříve sloužily i jako zbrojnice, a námořní muzeum Kréty. Do části, kde kotví výletní a rybářské loďky, připlouvá každý den kolem 11 dopoledne a znovu kolem půl druhé nádherná kareta obrovská, kterou místní rybář krmí rybími odřezky. Podívaná, která stojí za to. 

Směrem od přístavu se můžete projít labyrintem křivolakých uliček až k rušnému náměstí Eleftherios Venizelos. Pochopitelně cestou potkáte opět nespočet obchůdků a krámečků, zmrzlinářství i restaurací. Chcete-li ale zažít nákupy trochu jinak, zajděte se podívat do městské tržnice, jež se skrývá v obrovské secesní budově ve tvaru kříže, a nabízí především rozličné kulinářské suroviny.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

5 × 5 =