Itálie – Bolzano

Při procházce Bolzanem vás možná napadne, že snad ani nejste v Itálii. Právem. Toto městečko leží v severní části Itálie v provincii Alto Adige, Jižním Tyrolsku. Italové z jiných měst vám řeknou, že Bolzano k Itálii vůbec nepatří. Opravdu je trošku jiné, než jiná italská města. Jde o autonomní oblast a její obyvatelé jsou na to právem hrdí.

Přímo v Bolzanu běžně potkáte horkokrevné Italy popíjet v kavárnách své espresso, zatímco vedle v trafice si Tyrolané kupují ranní noviny. Stejně tak vás nepřekvapí změť různých jazyků, nejen němčiny a italštiny, ale také různé východní jazyky. 12% obyvatel totiž tvoří přistěhovalci, především z Maroka, Pákistánu či Bangladéše.
Bolzano, německy Bozen, patří mezi města s nejvyšší kvalitou života v celé Itálii. Zdravý vzduch, jídlo, dobré víno, spousta sportovního vyžití, to vše k tomu přispívá.
Pokud zatoužíte při návštěvě po památkách, hned ve středu města, na Piazza Walther, můžete navštívit gotický farní kostel Duomo di Bolzano, na Piazza Domenicani zase dominikánský kostel, který ukrývá fresky Giottových žáků z roku 1340. Na konci „módní“ ulice Via dei Portici je Archeologické muzeum se sbírkou kulturních a uměleckých předmětů zaměřených na kulturu Jižního Tyrolska. Je zde uložen také ledový muž Ötzi, takže muzeum za návštěvu rozhodně stojí! Nelze vynechat ani některý z jedenácti hradů, které jakoby na kopcích hlídaly údolí Bolzana.

Ve městě ještě na chvíli zůstaneme. Chcete-li si přivézt do Čech nějaký suvenýr, navštivte místní trh. Koupíte zde například zeleninu, sýry, klobásy, sušenou šunku, těstoviny, olivový olej či typické preclíky.

Přesuňme se teď o trochu výš, do hor. Ty jsou totiž Mekkou pěších turistů. Nekonečné kilometry značených cest vás zavedou do typických tyrolských vesniček, kde uvidíte například místní slavnosti, domorodce v krojích, nebo si můžete pochutnat na tyrolských pochutinách, například vyhlášeném specku či knedlíčkové polévce. Pokud se vám do hor nechce pěšky, můžete se nechat vyvézt některou z lanovek.

Přímo v Bolzanu se lidé za odpočinkem schází u řeky Talvery, ležící v samém centru města. Možností, jak si užít odpočinek, je několik – děti se vyřádí na některém z hřišť, dospělí si mohou dát něco dobrého v některé z místních kaváren, nebo si půjčit kolo a udělat si projížďku podél řeky. Mimochodem, kolo je nejoblíbenějším dopravním prostředkem!

Pokud chcete navšívit tak trochu jinou Itálii, Bolzano je tím pravým místem, kam se vydat.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

2 − one =