Malý vodácký průvodce velkou Vltavou

Vltava. Skladatelé se jí inspirují pro své malé noty, jež skládají do velkých děl. Básníci na ní píší ódy. Šlechtici si nad ní kdysi stavěli svá honosná sídla. Dnes na ni rok co rok vyjíždějí tisíce vodáků, aby si užili její okouzlující šarm. Chcete k nim patřit? Zde tedy pár důležitých informací.

Kde začít?

Vltava je veliká. Od jejího pramenu kousek od šumavské obce Kvilda se její voda poplaví pár kilometrů do Lenory, než se ti nejodvážnější odváží nasednout na svou kanoi, raft či nejmodernější paddleboard. Ti, jimž se nechce namáhat na Lipně, nasedají nejčastěji ve Vyšším Brodu.

Vyšší Brod

Přijedete, zaparkujete, či vystoupíte z vlaku a vydáte se podél silnice, kde za pár metrů narazíte na kemp s názvem Vyšší Brod. Pokud nemáte vlastní plavidlo, zde si ho můžete vypůjčit nebo se předem domluvit a nechat si ho na místo přivést. Některé půjčovny jsou dokonce tak štědré, že vám vaše zavazadla – tašky, jídlo, kytary – převezou na další zastávku bez namočení, tj. autem. Pro nasedání si vyberte místo asi v půli kempu. Na prudké kamenné hrázi najdete schody, vyberte si ty nejširší, jejich velikost se různí. Cedule značí 319 km.
Voda zde se dostává do nemalé rychlosti, takže se ani nenadějete a máte před sebou první jez!

Bílý Mlýn Vyšší Brod

Pro nezkušené vodáky se může Bílý Mlýn stát nepříjemným překvapením. Před ním se voda trochu uklidní, najíždí se zleva a pak to přijde! Skok! Rána! Loď jakoby skákala přes rampu a nepříjemně se uhodila. Naštěstí je to jen prvotní pocit, existují nebezpečnější jezy. Osobně mohu říci, že jsem ještě nikoho neviděla se zde „udělat.“ Pokud se ho budete přeci jenom obávat, přenáší se také vlevo, krátce a lehce. Zastavíte na kamenném nájezdu a sejdete po schůdkách.

Sjezd: vlevo

Přenášení: vlevo

Horní mlýn Herbertov

Pokračujete přibližně stejnou rychlostí, zdravíte se s okoloplujicími, kteří Bílý Mlýn také překonali. A že jich není, obzvlášť během sezony, málo. Za další asi tři kilometry uvidíte další jez – Herbertov. Obvykle se na něj najíždí zprava, pak projedete uzavřenou šlajsnou a zvesela jedete dál. Ještě v polovině června se však skluzavka opravovala, takže jez byl neprůjezdný. Musíte přistát u kamenné cesty, kam se špatně zajíždí, a váš prostředek přenést.

Sjezd: vlevo

Přenášení: vlevo

Za Herbertovem si dejte pozor na kameny, obzvláště při malém množství vody umějí být velmi zrádné. Na levém břehu minete (nebo také ne) kemp U Veverek, jenž je svou velikostí vhodnější spíše k pauze než k přenocování. Další možná zastávka bude až v Rožmberku nad Vltavou, takže oceníte pojízdné bary, které se v těchto místech vyrojí.

Dolní Mlýn Rožmberk

Projedete pod rožmberským mostem a než se stačíte pokochat místním hradem, máte před sebou další překážku. Jezu v Rožmberku nad Vltavou se ale bát nemusíte, jedná se o retardérovou propust na pravé straně. Důležité je, abyste ihned po sjezdu pádlovali dále.

Sjezd: vpravo

Přenášení: vpravo

Nyní přichází na řadu poměrně poklidná část cesty – od Rožmberka až po Větřní, mnohdy se jedná o prostý a nenáviděný volej. Na tomto úseku se to jen hemží kempy. Pokud se blíží večer a vás opouštějí sily v rukou, ideálnější místo nenajdete. Hned za Rožmberkem najdete Kemp Rožmberk, v Branné Kemp Branná i Kemp U Fíka a za Zátoní Kemp Vltava. Osobně ale doporučuji si počkat, za mostem u Zátoně se nachází Kemp U Vikinga.

Kemp u Vikinga

Vystoupíte na pravém břehu těsně za mostem s motivační reklamou nesoucí nápis: „Už jen 292 km! Pádluj. Hudební divadlo Karlín.“ Uvítá vás menší, ale útulný kemp, v kterém většinou najdete volné místo pro stan a v případě nouze i volnou chatku. U ohnišť jsou již připravené lavičky, stačí jen skočit pro dříví do lesa přes silnici, vytáhnout kytaru a rozezvučet struny. Navíc v restauraci prodávají skvělou malinovku i něco ostřejšího za přijatelné ceny.

Pečkovský mlýn – Papírna Větřní

Ráno po rozcvičce se prvním dobrodružstvím ukáže jez Pečkovský Mlýn – Papírna Větřní. Na retardérovou propust najíždějte zprava, bez problému se ale většinou dá sjet i středem. Vody jsou tu stojaté, možná i kvůli zmiňované papírně, která dodává místní krajině nezapomenutelný odér.

Sjezd: vpravo

Přenášení: vpravo

U Papouščí skály

Skála se říká Papouščí, protože prý kdysi byla zbarvená jako pravý exotický papoušek. Vodáky ale zajímá, že tu najdou kiosek s občerstvením. Najezte se zde, dále vás čeká Český Krumlov a tam se ceny pohybují v nebeských výšinách. Propustí po pravém břehu sjíždějte co nejvíce vlevo, pod ní vás čekají nepříjemné kameny, kterým je radno se vyhnout.

Sjezd: vpravo

Přenášení: vpravo

Na Rechlích

Vzhůru do Českého Krumlova! Než vplujete přímo do centra, čekají vás Rechle, které se ale dají zvládnout poměrně snadno propustí po dřevěné lávce.

Sjezd: vpravo

Přenášení: vpravo

U Liry

Jez už přímo v centru je sám o sobě snadno sjízdný, dávejte si však pozor, kolik vody se vám dostane do plavidla, pod propustí je válec, jenž vás hezky zaleje. Pokud se chcete usušit, stočte loď na pravý břeh, kde najdete schody a můžete vyrazit objevovat krásy Krumlova – památky UNESCO.

Sjezd: vlevo

Přenášení: vlevo

Mrázkův Mlýn

Druhý ze tří krumlovských jezů sjedete také snadno. Jen pozor, aby vás to nestáhlo na levý břeh, pádlujte doprava, jak to jen jde. Menší upozornění – zahraniční turisté na krumlovských mostech vodáckému „Ahoj!“ nerozumějí.

Sjezd: vlevo

Přenášení: vlevo

U Jelení lávky

Tento jez se líbí dětem! Propust je vyplněná kartáči, takže to krásně šustí pod lodí.

Sjezd: vlevo

Přenášení: vlevo

Za Českým Krumlovem Vltava nádherně meandruje přírodou. Zastávku můžete udělat v Kempu Krumlov.

Zlatá Koruna

Krásné město vás uvítá jezem, který snadno sjedete retardérovou propustí, avšak zvýšenou opatrnost doporučuji za jezem, vody je zde málo. I těm nejzkušenějším se může stát, že se prostě zaseknou.

Sjezd: vlevo

Přenášení: vlevo

Na přenocování se nabízí kempy U Kučerů a Koruna. Oba jsou větší a v noci se moc nevyspíte, nehledě na to, že pro dříví budete muset do kopce. V okolí ale žádné jiné vhodné místo k přespání nenajdete. Navíc výhled na Zlatou Korunu přes řeku za ty útrapy stojí.
Poslední část cesty musíte pádlovat, voda se uklidní. Zastavit se můžete u Dívčího kamene na svačinu.

U Rybů a Zátkův Mlýn

Těsně před Boršovem nad Vltavou vás zastaví tyto dva jezy. První z nich je neudržovaná, pozor na kameny a vodní květiny. Projedete dřevěnou šlajsnou vlevo. Zátkův Mlýn se nejezdí vůbec.

Sjezd: vlevo

Přenášení: vlevo

Sbohem, Vltavo

Většina vodáků končí svou pouť v Boršově nad Vltavou v kempu s příznačným názvem Poslední štace. Vylodíte se, necháte si odvést lodě, či je naložíte na auto a výletu odzvonilo. Kdo si Vltavu zamiloval, samozřejmě může pokračovat v cestě přes České Budějovice, Vltavskou kaskádu, jejíž jezy se nebudou zamlouvat každému, stověžatou Prahu až do Mělníka a třeba ještě dál.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

18 + 12 =