Slovinsko plné adrenalinu

Pár hodin cesty autem, vysoké hory, nádherná příroda, adrenalinové sporty, příznivé ceny… a tak bych mohl dlouho pokračovat. Malá země na jihu Evropy nabízí nevšední zážitky pro každého – Slovinsko.

I když Slovinsko patří mezi menší státy, najdeme na jeho území mnoho různorodých typů krajin. Je zde moře s malebnými plážemi, zelená údolí, krásná historická města, zelené kopečky i vysoké hory. Patřím k milovníkům hor a tak se vydáme do jedné z nejkrásnějších částí Alp, do Julských Alp.

Pokud milujete adrenalin, nejlepším výchozím místem, které si můžete zvolit je městečko Bovec v rozlehlém údolí na samém západu Slovinska. Je zde velký kemp a mnoho útulných penziónů. Sídlí zde také mnoho agentur, které zprostředkovávají sportovní zážitky od paraglidingu, raftingu, canyoningu až po ferratové lezení. Po osobní zkušenosti vřele doporučuji canyoning, který jsme s přáteli absolvovali v květnu ještě před sezónou. Kdo tento sport nezná, jedná se o slézání horského potoku, který teče kaňonem. Zahrnuje to chůzi ve studené vodě, skákání do jezírek a klouzání či slaňování vodopádů.

Jako nezkušeným začátečníkům nám byl doporučen nedaleký potok Sušec. Od agentury dostanete veškeré vybavení, tedy kompletní neoprenový oblek, rukavice, boty a přilby. Ujme se Vás průvodce (v našem případě, drobná dívka, která mluvila perfektně česky), který vás odveze na parkoviště pod závěrečným velkým vodopádem. Tady se navléknete do neoprenů a zhruba hodinu jdete pěšky do kopce na začátek trasy. Po celkem podrobné instruktáži, jak se pohybovat v kaňonu člověk vleze do vody která má v tuto roční dobu maximálně 4 °C a čekají ho první skoky. Průvodce Vám ale přesně ukáže, jak a kam máte skákat, aby nedošlo k žádnému zranění. Jelikož tam chodí se skupinami někdy i několikrát za den, jsou jejich rady zárukou bezpečnosti. Po prvotních obavách se po čase už s radostí vrháte na kraje skal, odkud se pak vodou necháte, jak na klouzačce, unášet do křišťálově čistého jezírka. Pár vodopádu si sjedete po hlavě a některé si zkrátka jen skočíte. Závěrečný vodopád měří 12 metrů a lze jej sklouznout se zajištěním na laně anebo odtud pěšky zpět na parkoviště. Doporučuji tuto závěrečnou třešinku na dortu nevynechat a řádně si ji vychutnat. Další z mnoha aktivit, které se v této oblasti dají dělat, je ferratové lezení. Jedná se o vysokohorské výstupy po ocelovými lany zajištěných cestách. Musíte být vybaveni horolezeckým sedákem, ferratovým setem a přilbou. Cesty jsou odstupňované podle obtížnosti a doporučuje se po těchto cestách chodit jen nahoru a pro sestup pak použít klasické turistické cesty. Hor, které tímto způsobem můžete vylézt je zde nespočet, o schůdnosti cest a dalších podrobnostech se můžete informovat v místních informačních kancelářích. V Květnu je na ferraty ještě brzo, protože na úpatí hor ve výškách kolem 2000 m leží ještě spousta sněhu a ten je bez cepínů a maček velmi nebezpečný. Když sníh roztaje, doporučuji vyjet autem do sedla Vršič, které je cca v 1600 metrech a nabízí horskou chatu s ubytováním a možností občerstvení. Odtud se dá jako jednodenní výlet vylézt hora Pristojnik (2547 m), kam vede krásná zajištěná cesta přes velké okno, dále pak hora Mojstrovka (2332 m)a pro náročnější třeba Razor (2601 m). Všechny patří do kategorie mírně obtížné, takže bez větších zkušeností doporučuji s sebou přibalit zkušeného průvodce z masa a kostí.

Při návratu domů budete míjet město Kranjská Gora, zde se určitě zastavte na bobové dráze. Po půlhodinové jízdě lanovkou usednete na zvláštní vozítko navlečené na jedné kolejnici a s větrem v zádech si vychutnáte jízdu zpátky dolů. V místních restauracích si dejte dobré jídlo, v cukrárně zmrzlinu a s hlavou plnou zážitků šťastně dojeďte domů.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

four × two =