Užijte si letní Vídeň s koupáním zdarma i adrenalinem

Víte, kde si užít krátkou letní dovolenou, aby to nebylo daleko a cítili jste se tam skoro jako u moře? Zkuste Vídeň! Letní Vídeň má své neopakovatelné kouzlo, pohodovou atmosféru, sem tam jiskřící vzrušením, a navíc je neskonale elegantní.

Do metropole sousedního Rakouska se z Prahy dostanete za dobrou cenu vlakem asi za 5 hodin, případně letadlem za necelou hodinku. Městská hromadná doprava tu funguje poměrně dobře, operují tu tramvaje, metro i městské autobusy a příměstské linky vlaku. Lístek si koupíte v automatech, které jsou v každé stanici metra, ale i v autobusech.

V letním horku vyrazte na Donauinsel

Památky si klidně nechte na podzim, případně na den, kdy nebude velké teplo. Když ale teploty přeskakují třicítku, nikdo nechce jinam, než k vodě. A v tom mají obyvatelé Vídně oproti Pražanům jednu neskutečnou výhodu: úžasný Donauinsel. Najdete tu úplně všechno, co si člověk v létě může přát. A nezáleží přitom na tom, zda jste přijeli sami, v páru nebo i s dětmi.

Donauinsel, jak již název napovídá, je uměle vybudovaný ostrov na Dunaji, s délkou plných 21 kilometrů. Z centra se sem dostanete metrem, linkou U1 nebo U6 a klidně počítejte, že tu strávíte celý den: nudit se rozhodně nebudete.

Voda je tu kupodivu úplně čistá (a to já hned tak někam nevlezu; v Praze bych se Vltavy nedotkla ani klackem) a po celé délce ostrova najdete rozeseté pláže s bílým pískem, menší a soukromější travnaté pláže, a dokonce i jednu nudapláž. Rodiny s malými dětmi se mohou uvelebit na family pláži, s vodou obklopenou malými ostrůvky a maximální hloubkou do 1 metru.

Dětem je určeno i rozlehlé vodní hřiště, kde mohou skákat v loužích, stavět hrady z písku a experimentovat s fyzikálními vlastnostmi vody nebo se stát kapitánem dopravní lodi.

Ostrov také nabízí desítky kilometrů tras pro běžce, bruslaře i cyklisty. Můžete si tu půjčit loďku, vyzkoušet si wakeboarding nebo se vydovádět na vodní skluzavce. A nejlepší na tom je, že to celé je zadarmo.

Za poplatek potom můžete zavítat do největšího trampolínového centra na světě, případně zdolat vrchol umělé lezecké stěny. Nechybí tu samozřejmě ani stánky s občerstvením, restaurace a bary, otevřené ještě dlouho po setmění.

Staňte se znovu dětmi v Prateru

Linkami metra U1 a U2 se dostanete k dalšímu lákadlu Vídně, parku Prater. Ten se skládá ze dvou částí: zábavního parku s atrakcemi a přírodního parku se spoustou zeleně a možností projet se na koni, kole nebo kolečkových bruslích. Park byl původně honitbou císaře Josefa II, který ho ale roku 1766 zpřístupnil veřejnosti.

Komu by se v parku nechtělo chodit, může se vydat na okružní jízdu miniaturním vláčkem Liliputbahn. Okruh, který vláček projíždí, má téměř 4 kilometry a jsou na něm 4 zastávky. Během léta tu operují parní i dieselové lokomotivy a od roku 2018 dokonce jedna poháněná vodíkem.

V zábavní části parku je rozhodně více rušno, než v zeleném parku. Před hlavním vchodem stojí nejstarší ruské kolo na světě, jež je jedním ze symbolů Vídně. O kousek dál pak najdete muzeum voskových figurín Madame Tussaud, za kterým se rozkládá svět plný adrenalinu a zábavy.

Čeká na vás více než 250 atrakcí, od klasických kolotočů s koníky pro děti přes dětskou autodráhu a motokáry pro dospělé, až po strašidelné hrady, horské dráhy a další zběsilé jízdy pro odvážné. Na ohromném řetízáku, zvaném Prater Tower, se můžete v rychlosti kolem 60 kilometrů za hodinu dívat na město ze 100metrové výšky. Jízdu na Černé Mambě mohou absolvovat ti odvážnější, se silným žaludkem. Obří rameno ve tvaru hada se pohybuje na třech osách až 80kilometrovou rychlostí a překvapí vás hlavně svou nepředvídatelností.

V horkých letních dnech je ideální jízda na raftových člunech po vodní dráze s převýšením okolo 30 metrů. Zkusit můžete i divokou horskou dráhu Boomerang, kde se povozíte hlavou dolů, popředu i pozadu, nebo (samozřejmě jištěný) volný pád z vyhlídkové věže. Najdete tu i několik stánků se střelbou na terč, bojové simulátory a jízdy strašidelným domem, včetně jedné na bázi virtuální reality.

Hlad i žízeň můžete v rámci Prateru zahnat v jedné z více než 60 restaurací, většinou s typicky rakouskou kuchyní. Nechybí ani stánky se zmrzlinou, ledovou tříští nebo cukrovou vatou. Vstup do Prateru jako takového je zdarma, a v roce 2021 byl vstup na většinu atrakcí za 5 EUR.

Co ještě stojí za to vidět

Vídeň je samozřejmě celá krásná, a její historické centrum rozhodně stojí za vidění: tyto památky však najdete v každém průvodci, proto se o nich rozepisovat nebudu. Co ale zmíním je sympatický Hundertwasserhaus: počin architekta Hundertwassera, stojící v centru Vídně. Jde o dům, kde nenajdete žádné rovné linie. Tak jako v přírodě se i v tomto domě vše zatáčí, ohýbá a vlní, na barevné fasádě se často zablýskne mozaika, z domu vyrůstá přes 200 živých stromů a každý obyvatel má právo si libovolným způsobem vyzdobit fasádu kolem oken.

Původně šlo sice o dům, určený slabším sociálním vrstvám, dnes v něm najdete patrně jedny z nejdražších bytů v celém městě. Dovnitř vás sice nepustí, ale i z venku stojí Hundertwasserhaus za vidění. Navštívit můžete ale Hundertwasserovu vesničku, což je malé obchodní centrum hned naproti Hundertwasserhaus, se spoustou obchůdků a restaurací.

Co ochutnat a co si odvézt

Co do restaurací je Vídeň neobyčejně kosmopolitní. Bez problémů se tu najíte v klasicky rakouském stylu, ale je tu i spousta podniků s burgery nebo pizzou, a dokonce nechybí ani neobvyklé kuchyně světa, třeba etiopská.

Rozhodně si alespoň jednou zajděte do kavárny na Sachrův dort, a za zkoušku stojí i Kaiserschmarren (česky císařský trhanec), což je na kousky natrhaná sladká karamelizovaná palačinka, servírovaná na několik způsobů, nejčastěji s jablečnou pěnou. Jako dáreček z cest pak přátelům a rodině nakupte Mozartkugeln: čokoládové bonbony s různými náplněmi.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

fourteen − twelve =