Výlet do Krakowa za památkami i dobrodružstvím

Do nejhezčího polského města se z Prahy dostanete letadlem přesně za hodinu. Sice máte možnost jet i vlakem nebo autobusem, ale letadlo vychází časově i finančně jako jasný vítěz. Z krakowského letiště vás pak do centra města odveze autobus hromadné dopravy, jen u něj nečekejte tak velkoryse krátké intervaly, na jaké jste zvyklí od nás.

Problém není ani najít si v Krakowě cenově přijatelné ubytování, a to i v těsné blízkosti centra. Pokud si město chcete prohlédnout důkladně, budete potřebovat minimálně dva dny, plus další den na návštěvu solných dolů, a silné povahy ještě jeden na prohlídku Osvětimi.

Krakow je krásné město, plné historie, zeleně a mladých lidí, kteří tu studují na jedné z 22 univerzit, vysokých škol a akademií. Mimo jiné se tu dá také skvěle najíst: obzvlášť směrem do centra je to jedna restaurace vedle druhé, jak tradiční polské, tak i s kuchyněmi z celého světa.

Co vidět v Krakowě

Krakowské Staré Město je zapsané na seznamu památek UNESCO, a to rozhodně zaslouženě. Vynechat byste určitě neměli Hlavní náměstí, které patří mezi největší v Evropě. Přímo na něm, anebo alespoň kousíček od něj, stojí několik hlavních krakowských památek. Třeba krásná, dlouhá a nízká budova tržnice stojí přímo uprostřed, a ani po 800 letech nepřestala sloužit svému účelu. Nakoupit tu můžete rozličné rukodělné výrobky, šperky, dřevěné nádobí a další suvenýry.

hlavní náměstí krakov

Z výšky si můžete město prohlédnout na vyhlídkové plošině, kterou najdete ve věži bývalé městské radnice, stojící rovněž na Hlavním náměstí. Na něm najdete i kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený — jako mnoho dalších budov v Krakowě a okolí — z typických červených cihel.

Krakow od severu k jihu

Přes Hlavní náměstí vede i slavná královská cesta, po níž se kdysi vydávala korunovační procesí, a jež byla součástí takzvané jantarové stezky, propojující Balt s jihem Evropy. V rámci královské cesty můžete obhlédnout velkou spoustu památek Starého města — a jelikož jste v katolickém Polsku, jsou většina z nich kostely. V jednom z nich však najdete i zajímavost zcela mimo náboženství, a tou je Foucaultovo kyvadlo, zavěšené v kopuli chrámu svatého Petra a Pavla.

Za podívanou stojí i další stavba z červených cihel, Jagellonská univerzita. Ta je po té naší, Karlově, druhou nejstarší univerzitou v Evropě. Vynechat byste neměli ani židovskou čtvrť Kaziměř nebo 4 kilometry dlouhý park Planty, který odděluje Staré město od novější zástavby.

Hrad Wawel

V jižní části města, na levém břehu Visly stojí na stejnojmenném pahorku královský hrad Wawel, jenž je rovněž zapsán na seznamu památek UNESCO. Hradní komplex, k němuž patří i katedrála svatého Stanislava a Václava, je volně přístupný: platí se pouze za prohlídku interiérů hradu a zahrad.

Výjimečný je Wawel mimo jiné i tím, že zde najdete části staveb rozličných slohů, od románského až po barokní. Na hlavním nádvoří si můžete prohlédnout i pozůstatky dvou kamenných kostelů, postavených dokonce v době předrománské. Ale historie osídlení vrchu Wawel sahá ještě dále do minulosti, až do starší doby kamenné, konkrétně před 5 000 lety.

wawel

Tehdy lidé obývali krasové jeskyně, jež se na vrchu nacházejí. S jednou z nich, ležící nad řekou Vislou, je spojena i legenda o založení města. Ta říká, že v jeskyni sídlil drak, požírající místní panny a tyranizující obyvatelstvo. Zabil ho až statečný rytíř Krak, po němž je také Krakow pojmenován.

Skutečnost je však mnohem prozaičtější: jeskyně byla po dlouhou dobu sídlem krčmy, a následně i hojně navštěvovaného nevěstince. Nyní je z ní slušně navštěvovaná rodinná atrakce, a to především kvůli soše draka, stojící u jejího ústí, a dokonce chrlící oheň.

Zahrajte si v solných dolech

Solné doly Wieliczka sice neleží přímo v Krakowě, ale jen kousíček za ním, a dostanete se sem pohodlně městským autobusem. Sůl se tu těžila už od 13. století, bez přestávky až do roku 2013. Tehdy byl důl uzavřen, jelikož náklady na těžbu byly až příliš vysoké.

V současné době je část dolů přístupná veřejnosti (ve skutečnosti asi 2 % z celkem 300 kilometrů chodeb). Jako první vznikla takzvaná turistická trasa, na které najdete galerii soch, vytvořených ze soli, podzemní kapli, jezero a samozřejmě se zde dozvíte i zajímavá fakta z historie těžby soli.

Druhá možnost návštěvy dolů je o něco akčnější. Nazývá se hornická trasa, a vy si na ní budete moci vyzkoušet práci těžaře soli na vlastní kůži. Výpravy se konají v malých skupinkách, přičemž všichni vyfasují pracovní kombinézu, čelovku a koženou brašničku.

Společně s průvodcem sjedete výtahem do podzemí, kde budete dostávat různé úkoly: vyzkoušíte si hledání nebo drcení soli, podle mapy se pokusíte určit správnou cestu ven, budete měřit obsah metanu v ovzduší nebo koncentraci soli ve vodě. Celá exkurze trvá 3 hodiny, a na jejím konci obdržíte certifikát o tom, že jste se stali skutečným horníkem.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (Doposud nehlasováno)
Loading...Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

2 × five =